overdose-store.ru

БУДОВА СЛОВА народніи, солдатьськии - Школьные Знания.com


Содержание:
  • У яких випадках використовується префікс "с-" - експрес-урок


  • Урок 1. Будова слова. Поняття про закінчення слова.
    Роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова. Закінчення як засіб зв'язку слів у реченні

     

    Мета:знайомити із закінченням як змінною частиною слова, розкривати роль закінчення як частини слова, за допомогою якої змінюється форма слова; формувати вміння визначати закінчення у словах за допомогою зміни їх форми, формувати уявлення про закінчення як засіб зв'язку слів у реченні; розвивати критичне й логічне мислення; виховувати бажання пізнавати та вивчати українську мову.
    Обладнання: завдання для групової роботи, зображення Словотвірчика, мультимедійна презентація, підручник для 3-го класу «Рідна мова» М. С. Вашуленко, О. І. Мельничайко; різнокольорові паперові долоньки, картки із запитаннями, картки для самооцінювання, ППЗ «Українська мова. 3 клас», відео «Фізкультхвилинка», макет сторінки соціальної мережі «В контакті».

     

    Хід уроку

    І. Організація класу до уроку


    Вправа «Повітряна кулька»
    Мета:зняти м'язову напругу, ліквідувати схвильованість, унормувати ритм серцевих скорочень.
    Учитель.Заплющте очі, покладіть ліву руку на живіт, а праву — зверху на неї. Уявіть у середині себе надувну повітряну кульку. Вдихаючи повітря, уявляйте, як воно входить через ніс, опускається донизу та наповнює кульку. Надуваючись, кулька розпирає не лише живіт, а й грудну клітку, руки при цьому піднімаються догори. Затримайте дихання, промовляючи про себе: «Моє тіло спокійне». Повільно почніть видихати, продовжуючи повторювати про себе фразу «Моє тіло спокійне».
    Вправу повторити 2—3 рази.


    ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
    (Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування «В контакті».)
    Учитель.Сьогодні я запрошую вас до своєї групи «Мовознавці» в соціальній мережі «В контакті». Ви — всі мої друзі. Я оголошую опитування на тему «Значення слова». Вам потрібно швидко та правильно відповідати на запитання. Кожен учень, який дасть правильну відповідь, отримає «Like». Більше «лайків» — більше балів. Право відповіді надаватиметься тому, хто вміє чемно піднімати руку.
    Увага! Опитування розпочинається!
    - Які значення можуть мати слова? Наведіть приклади.
    - Які слова називаються синонімами? Наведіть приклади.
    - Які слова називаються антонімами? Наведіть приклади.
    - Наведіть приклади фразеологізмів.
    - Наведіть приклади слів, що мають кілька значень.
    Чудово! Дуже активна та розумна група! Але в Інтернеті довго затримуватися не будемо, оскільки є багато цікавих справ, та й електроенергію потрібно економити.

    ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
    Учитель. Розпочнемо урок. Доберіть антонім до слова початок. (Закінчення.)
    Каліграфічна хвилинка
    Учитель.Запишіть букву З велику й маленьку. Зверніть увагу на правопис слова закінчення. У чому його особливість? (У слові закінчення м'який подовжений приголосний [н'] позначається двома однаковими буквами нн.)

    Запис у зошиті: З з за ння закінчення
    Лексична хвилинка
    Учитель. Яке значення має слово закінчення? Який словник допоможе нам дізнатися значення слова? (Тлумачний.)
    Із тлумачного словника. Закінчення — 1. Дія за значенням закінчити. Закінчити—доводи¬ти що-небудь до кінця, до завершення. 2. Кінцева частина, кінець чого-небудь.
    Учитель. До яких слів можна дописати слово закінчення?
    ____________вистави, ____________ роботи, ____________ тижня, _____________ літа, ____________ оповідання, ____________ слова.
    - У яких сполученнях краще вжити слово кінець? Чому?
    - Чи буває закінчення у словах? Сьогодні на уроці ми спробуємо відповісти на це запитання.

    Вправа«Правильно, неправильно, треба подумати»
    Учитель.У кожного з вас є аркуш із таблицею. Цифрами позначено номери тверджень. Якщо ви вважаєте, що твердження правильне, під його номером записуєте букву П, якщо неправильне — букву Н, якщо не можете відповісти, ставите — ?

     

    1. Майже всі слова можна поділити на значущі частини.
    2. Корінь — головна частина слова.
    3. Одна з частин слова називається закінченням.
    4. У слові є частина, яка змінюється.
    Учитель.На які запитання вам було складно відповісти? Чому?
    Допоможе нам відповісти на них веселий Словотвірчик. (Учитель демонструє зображення Словотвірчика та роздає дітям паперові долоньки — основи для Словотвірчика блакитного, рожевого, жовтого та зеленого кольорів.)
    Учитель. Нехай кожен створить для себе свого Словотвірчика — мудрого друга й порадника. Намалюйте на долоньці, яку ви вибрали, очі та ротик. Тепер у вас є свій Словотвірчик, який допомагатиме нам вивчати тему «Будова слова».

    IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
    Учитель.Словотвірчик знає все про частинки, з яких складаються слова.
    Найулюбленішою його частиною слова є та, яку він нам пропонує знайти самостійно.
    Диктант із творчим завданням
    Ведмедик дуже любить мед. Вранці він ласує чаєм з медом. Вдень до меду додає свіжу малину. А ввечері...
    (Під час диктанту учитель звертає увагу учнів на правопис слів ведмедик, вранці, вдень, ввечері.)
    Учитель. Прочитайте текст. Як його можна закінчити? Доповніть останнє речення.
    Знайдіть і підкресліть слово, яке повторюється.
    - Що означає слово мед?
    Із тлумачного словника. Мед — густа солодка маса, яку бджоли виробляють із нектару квітів.
    Учитель. Чи змінювалося значення слова мед у реченнях?
    - Як змінювалося слово мед? Чому?
    - Чому в реченнях не можна було вживати слово мед без змін?
    - Обведіть прямокутником частину, яка змінювалася. Це закінчення слова.
    - Що ви можете сказати про закінчення слова? (Це частина слова, яка змінюється.)
    - Чому в слові мед не змінилася ніяка частина?
    - У таких випадках кажуть, що у слові мед — нульове закінчення.
    - Як ви думаєте, який пальчик Словотвірчика називається закінченням? (Мізинчик.) Чому? (Він — останній.)
    - Мізинчик-закінчення дуже любить змінювати капелюшки. Цього разу він змінив кілька:


    - Його капелюшки завжди прямокутної форми, а от зображення на них щоразу інше. Чому? (Тому що закінчення постійно змінюється.)
    - Давайте прикрасимо мізинчик Словотвірчика квадратиком за допомогою фломастера.

     

    Первинне закріплення. Змінювання слова за запитаннями
    Учитель. Змініть слово вода за запитаннями, записаними на дошці (чого? чому? чим?). Прослідкуйте, як змінюється слово. Запишіть закінчення на капелюшку мізинчика: води(записують лише и), воді(записують лише і), водою(записують лише ою).
    (Діти називають закінчення та почергово записують їх простим олівцем у квадратику на мізинчику Словотвірчика, щоразу витираючи гумкою попереднє.)
    Учитель. На якому уроці ми говорили про воду? (На уроці природознавства.) Що ви запам'ятали? Придумайте спонукальне речення зі словом вода.


    Тестові завдання
    Учитель. Підкресліть правильне слово у твердженнях.
    1. Частина слова, яка стоїть (на початку слова, всередині слова, наприкінці слова), називається закінченням.
    2. Закінчення — це (незмінна, змінна) частина слова.

    Робота в парах. Вирішення проблемної ситуації
    Учитель. Словотвірчик одного разу посперечався з Суржиком (герой ППЗ «Українська мова. 3 клас»). Вони визначали закінчення у слові дерево. Суржик вважає, що у слові дерево закінчення — во, а Словотвірчик стверджує, що закінчення — о. Хто з них має рацію?
    Як допомогти друзям правильно визначити закінчення? Нам допоможе підручник.

    Робота з підручником
    Учитель.Розгорніть підручники на с. 68. Прочитайте правило. (Змінна частина слова називається закінченням. Щоб знайти закінчення, треба змінити слово.)
    Учитель. Що потрібно зробити, щоб знайти закінчення? Попрацюйте у парі! Змініть слово за запитаннями, записаними на дошці. Запишіть слова в зошит. Визначте закінчення. Хто із друзів правильно визначив закінчення?
    - Як ви думаєте, чому Суржик помилився?
    Учитель.Як визначити у слові закінчення? (Для того щоб правильно визначити закінчення у слові, це слово потрібно змінити, поставивши до нього запитання.)

    Учитель. Суржик засмутився, тому що помилився. Що б ви йому порадили?

    Фізкультхвилинка
    (Учні виконують рухи за зразком музичного відео «Фізкультхвилинка».)

    Перегляд фрагменту ППЗ «Українська мова. 3 клас». Робота в групах
    Учитель. Розподіліться на групи відповідно до кольору вашого Словотвірчика й візьміть конверт кольору вашої групи. У конверті знаходяться картки зі словами. Вам потрібно відновити деформоване речення. Можливо, деякі слова вам потрібно буде змінити. Слово, яке ви змінили, запишіть ручкою на зворотній стороні картки.
    (Учні виконують завдання. Кожна група презентує свою роботу. Перевіряють за допомогою мультимедійної дошки, де записано правильні варіанти відповідей.)

    Матеріал для роботи у групах (на вибір учителя):

    1. Спрощений варіант
    «Блакитні». Чарівний, осінь, автомобіль, завітала, до, наший, міста. (Чарівна осінь завітала до нашого міста. Зайве слово автомобіль)
    «Рожеві». На, шкільний, подвір'ї, росте, бігає, струнка, берізку. (На шкільному подвір'ї росте струнка берізка. Слово бігає зайве.)
    «Жовті». Діти, ходили, на, екскурсія, виставу, до, осіннього, ліс. (Діти ходили на екскурсію до осіннього лісу. Слово виставу зайве.)
    «Зелені».Рудий, білочка, їжачок, стрибнула, на, соснову, гілка. (Руда білочка стрибнула на соснову гілку. Слово їжачок зайве.)

    2. Ускладнений варіант
    «Блакитні». Людина, без книга, як криниця, без вода, як склянка. (Людина без книги, як криниця без води. Слова як склянка зайві.)
    «Рожеві». Птиця, пізнають, по пір'ю, а людину, по мова, по крилам. (Птицю пізнають по пір'ю, а людину по мові. Слова по крилам зайві.)
    «Жовті». Книгу, вчить, як на світу, жить, телевізор. (Книга вчить, як на світі жить. Слово телевізор зайве.)
    «Зелені». Книг, на земля, стільки ж, як зірок, на небо, в бібліотеці. (Книг на землі стільки ж, як зірок на небі. Слова в бібліотеці зайві.)

    Учитель.Які слова довелося змінити? Чому?
    - Як ви змінювали слова? (Змінювали закінчення у словах )
    - Яку роль виконує закінчення у реченні? (Зв'язує слова)
    - Які ще слова слугують для зв'язку слів у реченні? (Прийменники.)
    - Який висновок можемо зробити? (Закінчення, як і прийменники, слугують для зв'язку слів у реченні) Прочитаймо це в підручнику на с. 69.

     

    V. Підсумок уроку

     

    Формувальне оцінювання
    (Кожен учень отримує картку.)

     

     

      Учитель. Із якою частиною слова ви познайомилися на уроці?
    - Яка важлива особливість цієї частини слова?
    - Накресліть у повітрі значок, яким позначають цю частину слова.


         Домашнє завдання
    Учитель. Удома прочитайте правила на с. 68 і 69 підручника й розкажіть їх своїм рідним; виконайте вправу 154. Подивіться на неї. Поставте пальчик на перше завдання. Тут вам потрібно списати, розкриваючи дужки.
    І ряд. Записують 4 і 5 речення. (Учень відповідає (дошка). Вчителька похвалила учня (гарна відповідь).)
    ІІ ряд. Записують 2 і 3 речення. ((Школа) учні привіталися (учителька). Школярі сідають (парта).)
    ІІІ ряд. Записують 1 і 3 речення. (Діти поспішають (школа) Школярі сідають (парта).)
    Виділіть закінчення в тих словах, які будете змінювати.
    Приготуйте капелюшки для мізинчика із зображенням виділених закінчень. Доберіть і запишіть 3 слова, які мають такі самі закінчення.
    Погляньте, якого капелюшка виготовила я. (Учитель одягає на мізинець паперове кільце, до якого приклеєний квадратик із буквою и.)
    Учитель.До якого слова, на вашу думку, я виготовила цю прикрасу? (Діти роблять припущення.)
    Ваші варіанти влучні. А. я загадала слово розумники. Саме так я хочу назвати вас за активну роботу на уроці.

     

     

     

    Урок 2. Основа слова

     

    Мета:знайомити дітей з основою слова; формувати вміння знаходити й виділяти у словах основу: закріплювати вміння визначати закінчення у словах; розвивати пам'ять, увагу, уяву; виховували інтерес до дитячої періодики, товариськість, любов до книги.
    Обладнання: підручник для 3-го класу «Рідна мова» М. С. Вашуленко, О. І. Мельничайко; зображення Словотвірчика; надрукований текст дитячої пісні, кольорові олівці, дитяча пірамідка; дитячі журнали та газети; картки із завданнями.


    Хід уроку

    І. Організація класу до уроку
    Учитель. Перевірте свою готовність до уроку української мови; підручник, пенал, зошит. Усі виконали домашнє завдання?
    Тоді разом промовимо:
    - Я виконав домашнє завдання!
    - Я готовий до уроку!
    - Я молодець!
    (Промовляючи останні слова, діти виконують жест переможця.)

     

    ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
    Перевірка домашнього завдання
    (Три учні (по одному з кожного ряду) записують на дошці слова, які придумали вдома, та виділяють у цих словах закінчення. У цей час відбувається фронтальне опитування класу.)
    Учитель.Прочитайте речення, які ви утворили, розкриваючи дужки. Покажіть капелюшки, які ви виготовили для Словотвірчика.


    Погляньмо на дошку й дізнаємося, які слова придумали ваші товариші.

     

    ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
    Вправа«Дружне шепотіння»
    (Учитель ставить запитання. Учні, які знають відповідь, піднімають руку. За командою вчителя діти разом пошепки відповідають.)
    Учитель.Як називається частина слова, з якою ми познайомилися на минулому уроці? (Закінчення.)
    - Яка частина слова називається закінченням? (Змінна частина слова називається закінченням.)
    - Щоб знайти закінчення, треба ...(змінити слово).
    - Закінчення слугують... (для зв'язку слів у реченні).
    - Накресліть у повітрі значок, яким позначають закінчення.
    Ви молодці! Погладьте себе по голівці та пошепки промовте: «Я молодець!»

     

     

    Проблемна ситуація. Робота в групах
    І ряд. Учні отримують слова пісні, яку виконували, коли навчалися в 1-му класі. їм потрібно підготуватися й заспівати цю пісню.
    ІІ ряд. Учні отримують олівці й завдання намалювати Словотвірчика.
    ІІІ ряд. Учні отримують частинки пірамідки (без основи) й завдання її скласти.
    (Виникає проблемна ситуація, адже діти не можуть виконати завдання. Учитель підводить їх до висновку, що:)
    ІІІ ряд. Щоб виконати завдання, потрібна основа, на яку вони нанизують частини пірамідки;
    II ряд. Щоб виконати завдання, потрібна основа — лист паперу, на якому вони намалюють Словотвірчика;
    І ряд. Щоб заспівати пісню, потрібно і послухати мелодію —основу пісні.
    (Кожна група отримує свою основу й успішно виконує завдання)


    Лексична хвилинка
    Учитель.У тлумачному словнику зазначено:
    Основа - те, на чому що-небудь ґрунтується, тримається, базується. Головна складова частина чого-небудь.
    Учитель. Ви побачили, що основа є в музиці, в художньому мистецтві, в будівництві.
    - Де на уроках української мови нам траплялася основа? (Основа речення.)
    - Що є основою речення? (Підмет і присудок.)
    - Чи є основа у слова?
    Сьогодні на уроці ми відповімо на ці запитання.

     

    IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
    (Робота з підручником (впр. 158).)
    Учитель. Прочитайте завдання. (Прочитай. У виділених словах назви закінчення. Завдання виконується колективно.)
    Учитель.Запишіть у стовпчик словосполучення та позначте закінчення у виділених словах.
    І ряд. Словосполучення зі словом книги.
    ІІ ряд. Словосполучення зі словом журнали.
    ІІІ ряд. Словосполучення зі словом газети.
    Учитель.Яка частина залишалася незмінною в кожному з цих слів? Ця незмінна частина називається основою слова.
    Доберіть синоніми до слова основа. (Підґрунтя, тло, опора.)
    Позначають основу так:- Позначте основу в словах із попередньої вправи.
    Із тлумачного словника ми дізналися, що основа — це те, до чого щось кріпиться.
    - Що кріпиться до основи слова? (Закінчення.)
    - Як визначити основу в слові? (Спочатку визначити закінчення. Частина слова без закінчення - це і є основа.)
    Прочитайте правило на с. 71 підручника.
    Первинне закріплення (впр. 159)
    Учитель. Прочитайте прислів'я, вставляючи у словах пропущені закінчення. Оберіть те, яке вам найбільше сподобалося. Прочитайте його пошепки. Заплющте очі й уявіть своє прислів'я. Уявіть, як ви записуєте слова, а вони оживають і торкаються вас. Запишіть прислів'я, намагаючись не підглядати в підручник. Позначте основу та закінчення у слові, в якому його дописували.


    Фізкультхвилинка «Паросток»
    (Діти присідають, схиляють голову до колін, охопивши їх руками.)
    Учитель.Уявіть, що ви — маленький паросток, який тільки-но виліз із землі. Ви підростаєте, поступово випрямляючись та розкриваючись. Я буду допомагати вам, рахуючи до 5.
    1 — випрямляєте ноги.
    2 — розслабляєте руки.
    3 — вирівнюєте спину.
    4 — розводите плечі та вирівнюєте шию.
    5 — піднімаєте руки догори й тягнетеся до сонечка.

    Вправа «Веселі кроки»
    Діти крокують на місці, високо піднімаючи коліна й почергово торкаючись то правою рукою, то лівою до протилежного коліна.

    Вправа «Замок»
    Схрестити руки, зчепивши пальці в замок. Вивернути руки до себе. Рухати тим пальцем, який називає вчитель.

     


    Вправа «Молоточок»
    Мета:енергетизувати мозок.
    (Діти пальцями лівої та правої руки (почергово по 10 разів кожною) легко постукують у ділянці вилочкової залози (на груднині) круговими рухами зліва направо.)

    Робота в парах
    Учитель.Погляньте на свого друга, усміхніться йому та об'єднайтеся з ним у пару. Сьогодні до нас на урок завітали дитячі газети та журнали: «Пізнайко», «Колосочок», «Казковий вечір». Вони підготували для вас цікаві завдання. Порадьтеся з другом та оберіть завдання для вашої пари від того видання, яке вам найбільше подобається.

    Завдання від «Пізнайка»
    (Прочитайте текст. Випишіть виділені слова, позначте в них основу та закінчення. Виконайте звуко-буквений аналіз слова м'яч.)

     


    Найбільший у світі м'яч, що крутиться на воді, «оселився» в Україні біля донецького стадіону «Донбас Арена». Гранітного велетня, завважки як три слони, обертають два потужні струмені води. Таке диво стало можливим завдяки великому тиску води й ідеально круглій формі м'яча.

    Завдання від «Колосочка»
    (Прочитайте текст. Випишіть виділені слова, позначте в них основу та закінчення. Доберіть і запишіть синоніми до слова «Україна».)

     

    На нашій планеті є рослини, які полюють на комах! В Україні на Поліссі та в Карпатах росте росичка круглолиста. На її листках є залози, які виділяють липку блискучу рідину. Листок здається вкритим росою. Сівши напитися такої «роси», комаха відразу прилипає до листка. Росичка ловить її та з'їдає.

     


    Завдання від «Казкового вечора»
    (Прочитайте уривок із казки. Пригадайте та запишіть її назву Випишіть виділені слова, позначте в них основу та закінчення.)


    ... От і почали вони биться — аж земля гуде. Що розбіжиться змій та вхопить зубами Кирила, то так кусок смоли й вирве, що розбіжиться та вхопить, то так жмуток конопель і вирве. А він його здоровенною булавою як улупить, то так і вжене в землю. А змій, як вогонь, горить, — так йому жарко...

     

    V. Підсумок уроку
    Учитель. На початку уроку я ставила вам запитання, чи буває основа у слові. Як ви на нього відповісте?
    - Що таке основа слова?
    - Як визначити основу в слові?
    - Накресліть пальчиком на парті значок, яким ми позначаємо основу слова.
    - Як ви гадаєте, який пальчик у Словотвірчика символізує основу? Спробуймо покласти один із пальчиків так, щоб він «підкреслив» інші. Якому пальчику це вдалося? (Великому.)
    - Значить, у Словотвірчика за основу відповідає великий палець. Чому він не достає до мізинчика? (Мізинчик символізує закінчення, а воно не є частиною основи.)
    - Погляньте на Словотвірчика і скажіть, зі скількох частин може складатися основа слова? (із трьох.) Із цими частинами ми познайомимося на наступних уроках, а зараз запишімо домашнє завдання.


    Домашнє завдання
    Учитель.Прочитайте правило на с. 71 та розкажіть його своїм рідним.
    Виконайте впр. 162. У ній вам трапляться учень чи учениця, які не люблять читати. Ваше завдання продовжити діалог і переконати свого співбесідника, що читати книжки дуже корисно.
    Створіть рекламу вашій улюбленій книжці, газеті чи журналу. Ваша реклама повинна заохотити нас прочитати це видання.
    - Ми гарно працювали на уроці?
    - Усі активно працювали?
    - Тож встаньмо й похвалімо себе. (Діти промовляють слово «Молодці!» та виконують жест переможця.)

     

     

     

    Марина ПРИСТІНСЬКА,
    учитель початковий класів спеціалізованої
    школи № 118 «Всесвіт», м. Київ
    Всеукраїнська газета для вчителів початкових
    класів «Початкова освіта» № 3 (723), лютий 2014

    Источник: http://ukped.com/plan-konspekti/ukrayinska-mova/5970

    У яких випадках використовується префікс "с-" - експрес-урок


    Опубликовано: 16.02.2018 | Автор: Ефросиния

    Рейтинг статьи: 5

    Похожее:


    Всего 7 комментариев.


    16.02.2018 Аскольд:
    Будова слова. Закінчення і основа. 2. Корінь. 3. Афікси. 4. Аналіз слів за будовою. У словах розрізняємо основу й закінчення.

    03.03.2018 campdenabi:
    Народний народ корінь, н суфікс, ий закінчення солдатський  Спільнокореневі слова до слова аналіз. Бесплатная помощь с домашними заданиями.

    04.03.2018 Иосиф:
    БУДОВА СЛОВА. Більшість слів в українській мові складаються з двох і більше частин  за допомогою префіксів: народ® антинародний, за кордоном® закордонний.

    12.02.2018 Самуил:
    Слова, будова яких не пов’язується сьогодні з іншими спільнокореневими словами, називають  Ззія Я >. ллллп. Б народ, народний, народність, народовець.

    26.03.2018 darswohngara72:
    Будова слова. Словник. Будову слова вивчає розділ науки про мову, який називається морфемікою.

    01.03.2018 pioposlipha:
    Морфемна будова слова — це єдність розташованих у закономірній логічній послідовності взаємопов’язаних значущих частин слова (морфем).